0116 233 8411

Hazel Street, Leicester, LE2 7JN

office@hazel.leicester.sch.uk

Governance 2019-20

 

Governor Training 2019-20

Name Course Provider  Date
Lynda Callaghan SEND Governors; improve your understanding of the important statutory duties Governing Bodies have towards SEND pupils. Leicester Teaching School 22.10.19
Lynda Callaghan 

Preparation for Ofsted

Learn how Ofsted will inspect governance under the new inspection framework, and what your role is as a governor

Leicester Teaching School 29.10.19

Cindy Gunn

Holding School Leaders to account

 

Leicester Teaching School 19.11.19

 

Lynda Callaghan/Eileen Marlowe

 

Safeguarding: whole school training 

Leicester LA 6.1.20
Eileen Marlowe/Cindy Gunn

 

              Preparation for Ofsted

Learn how Ofsted will inspect governance under the new inspection framework, and what your role is as a governor


 

Leicester Teaching School 14.1.20
Cindy Gunn/Alan Curtis/Sarah Thomson/Sarah Duffy/Lynda Callaghan

 

Prevent Online Training Course


 

HM Government

Spring 2020
Sarah Duffy/Lynda Callaghan

Safeguarding for Governors

Leicester Teaching School

 

11.2.2020

 

 

Hazel Community Primary School  Information and Attendance details 

Information 

Attendance

Full 

Governing Body meetings 

 

2019/2020  

 

Name 

 

Governor Type* 

 

Position 

 

Date Appointed** 

 

Term of Office ends 

Register of Interests 

Miss Cindy Gunn 

Authority Governor 

 

28/02/2019 

27/02/2023 

None  

6/7 

Vacancy

Parent Governor 

 

 

 

 

Vacancy 

 

Parent Governor 

 

 

 

 

 

Mrs Karen Bishop 

Staff Governor 

 

15/11/2019 

14/11/2023 

None 

5/5 

Mr Alan Curtis 

 

 

Co-opted Governor 

Vice Chair of Governors 

 

09/11/2017 

08/11/2021 

None 

7/7 

Ms Lynda Callaghan 

 

 

Co-opted Governor 

Chair of Governors 

 

Safeguarding Governor 

 

18/05/2019 

17/05/2023 

None 

6/7 

Ms Sarah Thomson 

Co-opted Governor 

Finance Governor 

05/10/2019 

04/10/2023 

None 

5/7 

Mrs Eileen Marlowe 

Co-opted Governor  

SEND Governor 

22/11/2018 

21/11/2022 

None  

5/7 

Vacancy 

Co-opted Governor  

 

 

 

 

 

Vacancy 

Co-opted Governor  

 

 

 

 

 

Vacancy 

Co-opted Governor  

 

 

 

 

 

Miss Barbara Aimable  

Headteacher (Interim)  

 

Ex officio 

- 

None  

4/4 

 

Clerk to Governors  Robyn Cooper 

*Co-opted Governors are appointed by the governing body, Authority Governors are nominated by the Local Authority and appointed by the Governing BodyParent Governors are elected by the parent body and Staff Governors are elected by the staff body of the school  ** All Governors’ terms of office are 4 years 

 

Governors who have left the governing body in the last 12 months

Information 

Attendance

Full 

Governing Body meetings 

2019/2020  

 

Name 

 

Governor Type* 

 

Position 

 

Date Appointed** 

 

Term of Office ends 

 

Register of Interests 

Mr Robert Vincent 

Co-opted Governor 

 

22/11/2018

22/09/2019 - resigned

None  

n/a

Mr Alvin Raj

Co-opted Governor 

 

28/11/2019 

05/06/2020 - resigned

None 

1/4

Mrs Phillipa Eade

 

Headteacher

 

 Ex - Officio

 20/12/2019 - resigned

 None

 3/4

Miss Sarah Duffy

Parent Governor

 

5/11/2019

25/08/2020 - resigned

None

2/5